Pomemben dogodek za občino Cirkulane, območje ob reki Dravi in celotno Štajersko
Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko je na Gradu Borl z županjo Občine Cirkulane Antonijo Žumbar in v.d. direktorice javnega zavoda Belana Moniko Klinc podpisala pogodbo, s katero je Ministrstvo za kulturo grad Borl predalo v upravljanje javnemu zavodu Belana, ki ga je ustanovila Občina Cirkulane.
Ministrica dr. Asta Vrečko, županja Antonija Žumbar in v.d. direktorice zavoda Belana Monika Klinc so pogodbo o prenosu upravljanja podpisale v Viteški dvorani. Ob tem je ministrica dr. Asta Vrečko povedala: ”Na današnji dan, ob svetovnem dnevu voda, dajemo v upravljanje grad Borl, v katerem so predstavljene naravne lepote Drave in pomen ohranjanja okolja ob reki. Veseli me, da s projekti prenove kulturne dediščine povezujemo ozaveščanje o skrbi za naravo s prenovo kulturnih spomenikov, saj sta kultura in trajnostni razvoj nedeljivo prepletena. Veseli smo, da smo po slabih dveh letih skupaj z Občino Cirkulane uspeli najti pot, kako zaključiti obnovo in grad Borl odpreti širši javnosti, kar se bo zgodilo čez en mesec. Na Ministrstvu za kulturo veliko truda vložimo v dobro sodelovanje z lokalnimi skupnostmi, saj so te praviloma zelo dobri upravljavci dediščine. Trenutno teče na Ministrstvu za kulturo 60 investicij, dela se začenjajo na gradovih Turjak, Negova, Prešernovi hiši v Vrbi in Žitnici na Ptujskem gradu, prenova vile Rafut v Novi Gorici, Kartuzije Bistra, samostana Kostanjevica na Krki in gradu Grad.”
Županja Cirkulan Antonija Žumbar pa: "V Občini Cirkulane smo zelo ponosni in hvaležni, saj po mnogih letih prizadevanj ponovno obujamo naš speči haloški biser, grad Borl, ki je eden najpomembnejših spomenikov srednjeevropske kulture. Lansko leto smo ustanovili Javni zavod Belana Cirkulane in mu iz proračuna namenili sredstva za delovanje in tudi za opremo na gradu Borl. Zavedamo se, da naš čaka veliko dela. Naš cilj je, da s pripadajoča vinorodno okolico, turističnimi ponudniki in našo bogato kulturno dediščino postanemo prepoznavna turistična destinacija. Prepričana sem, da bo grad Borl ponovno postal steber turizma naše regije.”
Grad Borl bo za obiskovalce odprt 20. aprila 2024, ko bodo na gradu pripravili tudi dan odprtih vrat.
Obnova gradu Borl je potekala v okviru projekta »Interpretacijsko – informacijski center območja NATURA 2000 – Grad Borl«. Prenova se je izvajala v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.
Od začetka obnove leta 2020 je bila obnovljena tretjina gradu Borl, in sicer prvo dvorišče, v desnem traktu pa pritličje, prvo nadstropje in viteška dvorana. V prvem nadstropju je bil urejen interpretacijski center, v katerem je predstavljena biotska pestrost ob reki Dravi. Pod viteško dvorano v pritličju pa je bila urejena recepcija in manjša kavarna s sanitarijami.
Skupna vrednost projekta obnove je znašala 2.030.000 evrov, pri čemer je bilo 1.600.000 evrov evropskih kohezijskih sredstev, 400.000 evrov obveznega nacionalnega prispevka in 30.134 evra lastnih virov Ministrstva za kulturo.
Kot je ob podpisu pogodbe dejal državni sekretar Matevž Čelik Vidmar, se Grad Borl s podpisom pogodbe pridružuje skoraj trideset drugim gradovom in kulturnim spomenikom v državni lasti, ki so že odprti za obiskovalce. Med njimi so najbolj prepoznani Blejski grad, Predjamski grad, Ptujski grad, Prešernova hiša v Vrbi, samostan Kostanjevica na Krki, grad Otočec, grad Negova, grad Polhov Gradec, grad Snežnik, Vila Vipolže, grad Grad na Goričkem, Finžgarjeva domačija Doslovče, park Volčji Potok, muzej na prostem v Rogatcu, Arheološko najdišče Ajdna in manj poznani kot sta Kulturni dom Črnomelj ali Partizanska bolnišnica Trška Gora. V nekaterih od njih, kot so grad Fužine, Kartuzija Bistra, Stavba NUK, Stavba Slovenske filharmonije, Cekinov grad, Cankarjev dom, muzej Solinarstva Sečovlje, domujejo muzeji in druge kulturne institucije. Tem se bo v prihodnjih letih pridružilo še več novih kulturnih spomenikov, ki se celovito prenavljajo ali z dodatno prenovo dobivajo nove vsebine.
Foto: Katja Kodba/STA