Praznovanje biotske raznovrstnosti naše geografsko izjemno raznolike dežele
V Sloveniji zavarovana območja skupaj prekrivajo 14 % površine. Med zavarovanimi območji imamo en narodni park, tri regijske in 47 krajinskih parkov, ki sodijo med širša zavarovana območja, ter en strogi naravni rezervat, 56 naravnih rezervatov, 1161 naravnih spomenikov ter 114 spomenikov oblikovane narave, ki sodijo med ožja zavarovana območja. Na varovanih območjih varujemo rastline, živali in njihove življenjske prostore. V teh območjih lahko doživimo razkošje biotske raznovrstnosti naše geografsko izjemno raznolike dežele. Zavarovana območja so upravljana tako, da so doživetja v njih prijazna do narave in pristna za obiskovalce. V maju obeležujemo kar štiri pomembne dneve, posvečene ohranjanju narave: Svetovni dan čeber (20. maj), Evropski dan Nature 2000 (21. maj), Mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. maj) in Evropski dan parkov (24. maj).
Območja Natura 2000 in krajinski parki ob reki Dravi
- Dravograjsko jezero
- Ptujsko jezero
- Ormoško jezero
- Krajinski park Drava
- Krajinski park Kamenščak – Hrastovec
- Krajinski park Mariborsko jezero in edinstveni otok na Dravi
- Krajinski park Šturmovec
- Naravni rezervat Ormoške lagune
Foto: Karmen Razlag
21. maj | Evropski dan Nature 2000
V vseh državah članicah Evropske unije 21. maja obeležujemo dan največjega naravovarstvenega omrežja na svetu. Na ta dan sta bila 21. maja 1992 sprejeta program LIFE in Direktiva EU o habitatih. Slednja je skupaj z Direktivo o pticah postala podlaga za evropsko mrežo varovanih območij Natura 2000. Poleg tega letos obeležujemo tudi 20 let Nature 2000 v Sloveniji, saj smo z vstopom v Evropsko unijo leta 2004 v skladu z obvezami Evropske unije razglasili tudi območja Nature 2000 v Sloveniji. Omrežje Natura 2000 sestavlja prek 27.000 območij, v Sloveniji jih imamo 354,ob Dravi jih najdemo 8.
Foto: Jasmina Kotnik
22. maj | Mednarodni dan biotske raznovrstnosti 2024 - Bodi del načrta za biotsko raznovrstnost
V Sloveniji k ohranjanju in izboljšanju stanja vrst in življenjskih okolij prispevamo s številnimi projekti, ki so sofinancirani s strani EU, Evropskega gospodarskega prostora in nacionalnih sredstev. Od leta 2004 smo v Sloveniji izvedli več kot 90 projektov za upravljanje Nature 2000. Letošnja vodilna misel Bodi del načrta za biotsko raznovrstnost poziva k ukrepanju, da zaustavimo in obrnemo trend izgube biotske raznovrstnosti s podporo izvajanju globalnega okvira za biotsko raznovrstnost (angleško Global Biodiversity Framework - GBF).
Foto: Luka Božič
Novost ob Dravski kolesarski poti | Interpretacija narave
Drava Natura 2000, reka za prihodnost – Izboljšanje stanja ohranjenosti vrst in habitatnih tipov rečnega in obrečnega pasu reke Drave je največji kohezijski projekt ohranjanja in izboljšanja biotske raznovrstni v Sloveniji. Poleg vodilnega partnerja RRA Podravje - Maribor sodeluje še 6 partnerjev (DRSV, ZRSVN in ZRS Bistra Ptuj ter občine Duplek, Starše in Središče ob Dravi).
Načrt interpretacije narave na območju Natura 2000 Drava je nastal v procesu medsektorskega sodelovanja strokovnjakov in lokalnih deležnikov ter predstavlja celovit koncept ter podlago za usmerjeno načrtovanje kakovostne interpretacije narave na območju Natura 2000 vzdolž reke Drave. Interpretacija neposrednih projektnih aktivnosti, naslovljenih vrst in biotske pestrosti območja Natura 2000 Drava je zgoščena ob Dravi in Dravski kolesarski poti.
Interpretacija je izvedena z različnimi interpretacijskimi enotami: vzpostavljene so interpretacijske točke, interpretacijski poligoni z inovativnimi obveščevalnimi in interpretacijskimi tablami, učne poti z razglednimi in opazovalnimi točkami ter prostorom za počitek in informacijski centri. Več informacij.
24. maj | Evropski dan parkov 2024: Glasuj za naravo
Evropski dan parkov je spominski dan za zavarovana območja po Evropi, ki ga je leta 1999 uvedla zveza EUROPARC, da bi poudarila pomen zavarovanih območij po vsej Evropi. Naravni parki, ki so v našem Zakonu o ohranjanju narave opredeljeni kot širša zavarovana območja, so narodni, regijski in krajinski parki. Zavarovala jih je država, občine ali država in občina skupaj, v njih pa veljajo posebni varstveni režimi in prepovedi.
Naj bo to žival, rastlina ali neživa narava, večino želimo ohraniti tam, kjer je. Zato varujemo njihove življenjske prostore, saj so ti ključni za njihovo preživetje tudi v prihodnosti. Letos je vodilna misel dneva »Gradimo na naših koreninah«, zato vabimo vse, da raziščete naravno in kulturno dediščino, ki se varuje na teh območjih.
Eden od izstopajočih predelov znotraj tega omrežja je novoustanovljeni Regijski park Pohorje. Nahaja se v Sloveniji in je znan po svoji bogati biotski raznovrstnosti ter edinstvenih naravnih krajih. Park je dom številnih endemičnih vrst in redkih habitatov, ki so ključni za ekološko ravnovesje in zdravje okolja.
Ustanovitev Regijskega parka Pohorje poudarja pomen lokalnih prizadevanj v širši pobudi Natura 2000. Park služi kot vzor za integracijo ohranjanja narave s trajnostnim razvojem, kar prinaša koristi tako naravi kot lokalnim skupnostim.