Dan Zemlje je mednarodna pobuda za varovanje okolja in narave, ki jo vsako leto obeležujemo 22. aprila. Zavod za gozdove Slovenije bo ob letošnjem dnevu Zemlje organiziral Dan gozdnih učnih poti v Sloveniji, predstavljajo pa tudi spletni Pregledovalnik gozdnih učnih poti ZGS.
Namembnost in lastništvo gradu Borl se je skozi čas spreminjalo. Grad postane leta 2010 last Republike Slovenije, pridobi status državnega pomena, a je vse do danes zaprt za javnost. Težko pričakovana obnovitvena dela so se pričela leta 2020. Prenova se je izvajala v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020. Z dnevom odprtih vrat bomo ponovno odprli vrata gradu Borl. Se vidimo v soboto, 20. aprila 2024 med 10. in 18. uro.
Osmo leto zapored bo v času šolskih počitnic po koroški progi med Mariborom in Pliberkom vozil Sobotni kolesarski vlak. S sobotnim kolesarskim vlakom se lahko po koroški progi zapeljete že v času prvomajskih praznikov. Glavni namen poletnega kolesarskega vlaka je vzpodbujanje turističnega povezovanja ob Dravski kolesarski poti.
V soboto, 6. 4. 2024 smo izkoristili prečudovito sončno in toplo vreme. 30 kolesark in kolesarjev je odkrivalo štajerske kolesarske poti in neizmerno uživalo v dobri družbi in krasnem dnevu.
V Ajdovščini je v četrtek, 4. 4. 2024 potekala delavnica na temo "Kolesarska povezava D7 – od Julijskih Alp k Jadranu, opredelitev kolesarske destinacije in oblikovanje turističnega produkta" v okviru projektnega partnerstva INTER BIKE III ter sorodnega projektnega partnerstva ADRIONCYCLETOUR.
Vodja sektorja za turizem na RRA Podravje - Maribor, Karmen Razlag je na dogodku predstavljala Dravsko kolesarsko pot - Drava Bike.
Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko je na Gradu Borl z županjo Občine Cirkulane Antonijo Žumbar in v.d. direktorice javnega zavoda Belana Moniko Klinc podpisala pogodbo, s katero je Ministrstvo za kulturo grad Borl predalo v upravljanje javnemu zavodu Belana, ki ga je ustanovila Občina Cirkulane. Obnova gradu Borl je potekala v okviru projekta »Interpretacijsko – informacijski center območja NATURA 2000 – Grad Borl«. Prenova se je izvajala v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020. Grad Borl bo za obiskovalce odprt 20. aprila 2024, ko bodo na gradu pripravili tudi dan odprtih vrat.
Bi se radi za nekaj dni umaknili od vsakdanjih obveznosti in mestnega vrveža? Doživite nekaj novega, drugačnega. Vabljeni, da se zapeljete po Dravski kolesarski poti, ki ponuja doživetje za vsakim zavojem.
Vsako leto na svetovni dan voda poteka ozaveščanje in spodbujanje k ukrepanju v boju proti vodni in higienski krizi. Obeležujemo ga 22. marca pod okriljem Združenih narodov. Letošnja kampanja ob svetovnem dnevu voda nosi geslo »Voda za mir«.
Mednarodni dan gozdov, ki ga 21. marca vsako leto obeležujemo na pobudo Organizacije Združenih narodov za kmetijstvo in prehrano (FAO), bo v letu 2024 potekal pod geslom: »Gozdovi in inovacije«.
Osmo leto zapored bo v času šolskih počitnic po koroški progi med Mariborom in Pliberkom vozil sobotni kolesarski vlak. Z vožnjami prične v soboto 15. 6. in vozi vsako soboto do 24. 8. 2024, ter za praznike 27. 4., 1. 5., 2. 5., 25. 6. in 15. 8. 2024.
Kolesarska pot ob reki Dravi poteka skozi štiri države, Danijel jo je v družbi prekolesaril le en del in svojo pot zaključil v Mariboru. Vabljeni k ogledu reportaže!
V sodelovanju s časnikom Večer je leta 2020 nastal priročnik o Dravski kolesarski poti. Prijetno prebiranje vam želimo. Se vidimo na Dravski kolesarski poti!
Limbuško nabrežje, 8. november 2023: Reka Drava je s svojim porečjem naravni biser tako za naravovarstvenike, ljubitelje narave kot bežne obiskovalce. Doprinos k varstvu okolja in narave ob in na reki Dravi ter njene poplavne varnosti so tudi aktivnosti projekta zaDravo.
Na današnji novinarski konferenci je župan Mestne občine Maribor, Aleksander Saša Arsenovič, uvodoma poudaril, »da je reka Drava več kot le tekoča voda; je simbol naše skupne prihodnosti. Njeno naravno okolje in biotska raznovrstnost sta dragocena zaklada, ki ju moramo skupaj ohraniti in varovati.«
Drava Natura 2000, reka za prihodnost– Izboljšanje stanja ohranjenosti vrst in habitatnih tipov rečnega in obrečnega pasu reke Drave je največji kohezijski projekt ohranjanja in izboljšanja biotske raznovrstni v Sloveniji. Dodana vrednost projekta je v zagotovitvi kakovostne interpretacije zgledno urejenih naravovarstvenih površin, s poudarkom na izobraževanju in ozaveščanju o rečnem in obrečnem ekosistemu, ohranjanju narave, kulturne dediščine in krajine, ki se bo navezovala na trajnostno mobilnost v podravski regiji.
Vodnatost rek po Sloveniji je velika. Pretok Drave na meji z Avstrijo se zmanjšuje. V srednjem in spodnjem toku pa se še razliva. Odsvetujemo kolesarjenje na poplavnih območjih.